Aikataulu – Schedule

AIKATAULU

PE

18:00 Tapahtuma aukeaa
19:00 Esittely: Keskiajan kirjailijat – Tófa ja Logan
20:00 Iltapala
21:00 Sauna

LA

8:30-10 Aamupala
10:00 Luento: Keskiajan ruokakulttuuri – Severinus
10:45 Kekrikisa alkaa, parikisan ilmoittautuminen ja info pääoven edessä – Izabella
11:00 Luento: Ajanlaskenta keskiajalla – Logan
11:00 Jousiammuntakilpailu – Vallittu
11:00 Aarteenetsintä – Sara ja Stella Nova
12:00 Turnajaiset – Tuomas
13:00 Lounas
14:00 Kahvi / Teehetki
14:00 Luento: Keskiajan yrtit ja niiden käyttö – Tófa
14:00 Aarnimetsän intarsia -tapaaminen – Beata ja Magdalen
14:00 Letunpaistoa lapsille ja nuorille – Vallittu
14:30 Miekkailu – Pietari
15:00 Kirveenheittoa – Anneke
15:30 Yrttikillan esittely ja keskustelua nokkosen ja piparjuuren tutkimuksesta Yrttikillan piirissä – Yrmegard
17:00 Hovi
19:00 Pidot
Pitojen jälkeen Juomanlaskijoidenkilta kokoontuu pääpöydästä katsoen oikean pöydän päässä. – Ilkka ja Anneke
Sauna

SU

8:30-10 Aamupala
10:00 SKA:n syyskokous
12:00 Loppusiivous
Tapahtuma sulkeutuu

*****************************************

ENG

SCHEDULE

FRI

18:00 Site opens.
19:00 Introduction: Medieval writers – Tófa and Logan
20:00 Evening snack
21:00 Sauna

SAT

8:30-10 Breakfast
10:00 Lecture: Medieval food – Severinus
10:45 The Kekri-competition starts, pair’s enrollment and info in front of the main door – Izabella
11:00 Lecture: Time calculation in the Middle Ages – Logan
11:00 Archery competition – Vallittu
11:00 Treasure hunt – Sara and Stella Nova
12:00 Tourney – Tuomas
13:00 Lunch
14:00 Coffee / Tea
14:00 Lecture: Medieval herbs and their use – Tófa
14:00 Aarnimetsä intarsia -meeting – Beata and Magdalen
14:00 Pancake making for children and teens – Vallittu
14:30 Fencing – Pietari
15:00 Axe Throwing – Anneke
15:30 Introducing the Herbal Guild and discussion about nettle and horseradish in relationship to what might be studies under the Herbal Guild. – Yrmegard
17:00 Court
19:00 Feast
After the feast: Brewer´s/ Drinker’s/Cupbearer’s Guild gathering at the right end of the table near High Table. – Ilkka and Anneke
Sauna.

SUN

8:30-10 Breakfast
10:00 SKA autumn meeting
12:00 Cleaning up
Site closes

Mainokset

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Google+ photo

Olet kommentoimassa Google+ -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s